Burun Kanaması

Burun kanamasına tıp dilinde epistaksis denir. Özellikle çocuklarda bazen kendiliğinden bir damarın atmosfer değişikliğine bağlı kuruma ve kabuklanmasıyla burun kanaması olabilir. Genç kızlarda hormonal nedenlere bağlı olarak âdet zamanlarına rastlayan günlerde de kanama görülebilir.Genel nedenlere bağlı olarak yüksek tansiyon , kalp ve akciğer hastalıklarında sirozda, kan ve damar hastalıklarında (lösemi hemofili, trombopeni) vitamin eksikliğinde (C ve K vitaminleri), bazı ateşli hastalıklarda (Kızıl, kızamık, difteri, tifo v.b.) da burun kanaması olabilir.
Tedavide kanı durdurmak için burun kanadına bastırmak, buz uygulamak, buruna adrenalinli pamuk yerleştirmek bazen yeterlidir. Kan durmadığında steril vazelini 25-30 cm. uzunluğunda rulo şeklinde gaz bezi burun boşluğuna doldurularak tampon yapılır.

Burun Kanaması
1 vote, 5.00 avg. rating (99% score)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>