Koku Alma Bozukluğu

Koku bölgesindeki ( burun içi üst 1/3 bölüm) duysal hücreler, koku molekülleri ile birleştiği zaman ortaya çıkan impuls, koku sinirleri aracılığı ile beyin’deki ilgili bölüme uzanır. Koku alma bozukluğu doğuştan (çok nadirdir) veya sonradan olabilir. Geçirilmiş enfeksiyonlar, burun tıkanıklığı, kullanılan ilaçlar, radyoterapi, kimyasal maddelere ile tahriş, burun polipleri, allerjik nezle,cerrahi travma, burun tümörleri,kafa travmaları,metabolik hastalıklar vb. koku rahatsızlığına neden olabilir. En sık neden, enfeksiyon sonrası koku bölgesinin zedelenmesine bağlı geçici koku algılamada azalmadır.Koku bozuklukları geçici veya kalıcı olabilir.

Koku bozuklukları farklı şekillerde olabilir;koku alma bozukluğu

Hipozmi: Koku algılamasında azalmadır.
Anozmi:Hiç koku alamama anlamına gelir.
Parosmi: Bilinen bir kokunun farklı algılanmasıdır.
Kokozmi:Kötü koku algılanmasıdır

 
Hastadan alınacak ayrıntılı bir öykü, endoskopik kulak burun boğaz muayenesi, Bilgisayarlı burun-sinüs tomografisi bozukluğun nedenini ortaya çıkaracaktır. Polip veya burun tümörlerinin varlığında cerrahi tedavi planlanacaktır. Ciddi burun tıkanıklığı olan hastalarda buna yönelik tedavi de düşünülmelidir (örn.; deviasyon ameliyatı).İlaç tedavisi, yeni ortaya çıkmış koku bozukluklarında yararlıdır. Bazı hastalarda psikiyatrik muayene, genel dahili muayene düşünülebilir.

kbbistanbul.org Anasayfa Op. Dr. Cem AltındağKULAKBURUNBOĞAZSSSLinklerİletişim
Bu siteyi tavsiye Et
Anatomi/Fizyoloji

Burun Şekil Bozuklukları (BURUN ESTETİĞİ)

Burun Kanaması

Burun Tıkanıklığı

SİNÜZİT (Kısa Bilgi)

Alerjik Burun Rahatsızlığı (Alerjik Nezle)

Burun Polipleri (Burun etleri)

Koku Alma Bozukluğu

Burun-Sinüs Tümörleri

GEBELİK ve Burun tıkanıklığı

Burun kırıkları

BAŞ AĞRISI

YAŞLILIK ve BURUN sorunları

ÇOCUKLUK Dönemi ve Sinüzit

İlaçlar

Soğuk algınlığı

GRİP

GRİP AŞISI

Çocuklar ve Üst Solunum Yolları Enfeksiyonu

SİNÜZİT NEDİR ?

KOKU DEYİP GEÇMEYİNİZ !

ESTETİK BURUN

BALON İLE SİNÜZİT TEDAVİSİNDE YENİ YÖNTEM : SİNÜSOPLASTİ TEKNİĞİ (SİNOPLASTİ) NEDİR ?

Kulakburunboğaz uzmanı sadece bu kelimeler ile mi ilgileniyor?

ESTETİK BURUN AMELİYATI

Operasyon Sonrası Tavsiyeler
Koku Alma Bozukluğu

Koku bölgesindeki ( burun içi üst 1/3 bölüm) duysal hücreler, koku molekiülleri ile birleştiği zaman ortaya çıkan impuls, koku sinirleri aracılığı ile beyin’deki ilgili böliüme uzanır. Koku alma bozukluğu doğuştan (çok nadirdir) veya sonradan olabilir. Geçirilmiş enfeksiyonlar, burun tıkanıklığı, kullanılan ilaçlar, radyoterapi, kimyasal maddelere ile tahriş, burun polipleri, allerjik nezle, cerrahi travma, burun tümörleri, kafa travmaları, metabolik hastalıklar vb. koku rahatsızlığına neden olabilir. En sık neden, enfeksiyon sonrası koku bölgesinin zedelenmesine bağlı geçici koku algılamada azalmadır. Koku bozuklukları geçici veya kalıcı olabilir. Koku bozuklukları farklı şekillerde olabilir;Hipozmi: Koku algılamasında azalmadır.
Anozmi:   Hiç koku alamama anlamına gelir.
Parosmi: Bilinen bir kokunun farklı algılanmasıdır.
Kokozmi: Kötü koku algılanmasıdır.Hastadan alınacak ayrıntılı bir öykü, endoskopik kulak burun boğaz muayenesi, Bilgisayarlı burun-sinüs tomografisi bozukluğun nedenini ortaya çıkaracaktır. Polip veya burun tümörlerinin varlığında cerrahi tedavi planlanacaktır. Ciddi burun tıkanıklığı olan hastalarda buna yönelik tedavi de düşünülmelidir (örn.; deviasyon ameliyatı). İlaç tedavisi, yeni ortaya çıkmış koku bozukluklarında yararlıdır. Bazı hastalarda psikiyatrik muayene, genel dahili muayene düşünülebilir.

Ayrıntılı bilgi için, KOKU DEYİP GEÇMEYİNİZ ! başlıklı (sol sütun en altta) yazıyı da okuyabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Design by The-signer Yasal Uyarı
Koku Alma Bozukluğu
1 vote, 5.00 avg. rating (99% score)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>